Pielęgnacja Curly Girl dla kręconowłosych

• sobota, 13 czerwca 2015
Dziś postanowiłam napisać Wam kilka słów o pielęgnacji CURLY GIRL, która staje się coraz bardziej popularna. Jest to sposób pielęgnacji kręconych włosów, w której jest kilka ważnych zasad. Musimy ich przestrzegać, jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj pielęgnacji. Celem jest uzyskanie pięknych i zdrowych loków lub fal oraz uniknięcie puchu i suchych włosów, co często pojawia się u kręconowłosych.

Zasady Curly Girl
1. By przygotować włosy do stosowania metody CG umyj je szamponem z siarczanami (np. SLS lub SLES). Chodzi o to, by oczyścić włosy z nadbudowanych silikonów, polyquaterniów oraz quaterniów.

2. Podcinaj regularnie końcówki. Każde włosy należy regularnie podcinać, ale w przypadku kręconych jest to niezmiernie ważne, jeśli chcemy uniknąć splątanych włosów i zniszczeń, które częściej pojawiają się u kręconowłosych.

3. Zamień szczotkę na grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Czesanie szczotką włosów – obojętnie mokrych czy suchych – jest najprostszym sposobem ich uszkodzenia. Dodatkowo, gdy czeszemy włosy na sucho, bardzo się puszą i ciężko potem je okiełznać. Zamiast szczotki lepiej używać do rozczesywania grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub przeczesuj włosy palcami. Należy robić to tylko wtedy, gdy włosy są mokre. Na sucho otrzymamy puch, a po czesaniu na mokro i wyschnięciu pojawiają się ładne falki.


4. Nie myj włosów szamponem. Większość szamponów ma w składzie wysuszające siarczany, które są niebezpieczne dla kręconych włosów. Przez używanie tych detergentów włosy stają się suche, matowe i puszące. Zamiast szamponu można używać odżywki (bez silikonów) lub delikatnego szamponu, np. Babydream. Osoby o włosach przetłuszczających lub preferujące szampon mogą spróbować także tzw. metody OMO - odżywkowanie/mycie/odżywkowanie.

5. Myj skórę głowy odżywką (mycie odżywką). Przed myciem upewnij się, że w odżywce, której chcesz użyć nie ma silikonów. Rozpocznij od zmoczenia włosów, następnie rozprowadź odżywkę po całej skórze głowy i dokładnie masuj opuszkami palców. Uważaj, by nie drapać skalpu paznokciami. Taki masaż pozwoli oczyścić skórę głowy z luźnego brudu, resztek kosmetyków i łupieżu, które teraz łatwo będzie zmyć wodą. Dokładnie wypłucz skórę głowy, nadal masując ją opuszkami palców. Możesz używać odżywki do mycia nawet codziennie, jeśli skóra głowy jest wysuszona. Raz na tydzień lub dwa oczyść włosy mocniejszym szamponem z siarczanami.

6. Rozprowadzaj odżywkę na całych włosach i delikatnie rozczesuj. By rozczesać włosy, użyj palców albo grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Zacznij czesanie od dołu i przesuwaj się ku górze włosa. Jeśli chcesz mocniej nawilżyć włosy, pozostaw odżywkę na dłużej.

7. Używaj chłodnej lub zimnej wody do ostatniego płukania. Taki zabieg uchroni włosy przed puszeniem i doda im blasku, sprawi że będą bardziej zdyscyplinowane i gładkie. Zimna woda domyka łuski włosowe. Nałóż nieco odżywki w miejscach, gdzie włosy są suche, a przede wszystkim na końcówki. To także ostatni etap, na którym możesz przeczesać włosy palcami, ale pamiętaj, by później nie czesać włosów. Ostatnie płukanie może zostać wzbogacone o dodatkowy składnik, który pozwoli obniżyć pH. Kwaśne jeszcze bardziej domyka łuski, zaś zasadowe otwiera. Wystarczy dodać łyżkę octu winnego lub jabłkowego. na litr wody.

tropicielesmaku.pl

8. Nakładaj produkty do stylizacji. Jeśli masz ścisły skręt, nakładaj kosmetyki do stylizacji, gdy włosy są mokre. Jeśli masz fale i luźniejszy skręt, odczekaj chwilę, zanim nałożysz jakiś produkt. Nałóż porcję kosmetyku na rękę i rozetrzyj, by stał się bardziej plastyczny. Rozprowadź gładko na włosach lub też delikatnie, pasmo po paśmie. Najczęściej stosowaną metodą jest nałożenie najpierw kosmetyku przeciwdziałającego puszeniu, a potem żelu, który podkreśli skręt. Można użyć także zwykłej odżywki jako produktu do stylizacji, najważniejsze jednak, by stosować taki kosmetyk, który odpowiada naszym włosom. Następnie ugniataj włosy palcami (złap końcówkę pasma włosów w dłoń i ugnieć w kierunku głowy) lub owijaj pojedyncze kosmyki wokół palca.

9. Ugniataj włosy w koszulkę lub ręcznik z mikrofibry. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru wilgoci. Używanie zwykłego ręcznika z froty najczęściej powoduje puch na włosach. Na tym etapie możesz także układać loki przy pomocy palców. Odczekaj kilka minut, aby włosy zyskały nadany im kształt.10. Skracaj czas suszenia, stosując ręcznikowanie - plopping lub plunking. Rozłóż koszulkę lub ręcznik z mikrofibry na płaskiej powierzchni i nachyl się w taki sposób, by końcówki włosów znalazły się na środku materiału. Teraz dotknij go głową, by włosy ułożyły się między nią a materiałem. Nie zmieniając pozycji nałóż fragment koszulki/ręcznika na czoło, a boki zwiń w ruloniki i zepnij lub zwiąż na karku. Po kilkunastu minutach do pół godziny zdejmij materiał. Ręcznikowanie jest wskazane dla włosów półdługich i długich, ponieważ krótkie mogą wyglądać na zgniecione.

11. Umiejętnie susz włosy. Najlepiej pozwolić włosom wysychać naturalnie – to najprostsza i najdelikatniejsza metoda. Czasami jednak trzeba użyć suszarki. Wybierz suszarkę z dyfuzorem. Używanie dyfuzora minimalizuje puszenie. Nie susz włosów do końca, zakończ suszenie gdy włosy będą półmokre. Nie dotykaj włosów podczas suszenia, chyba że chcesz je zniekształcić lub sprawić, by zaczęły się puszyć. By zmniejszyć puszenie można używać dwóch rodzajów nakładek na suszarkę:

- z wypustkami (dyfuzor), który nadaje objętości i zbija loki. Wystarczy część włosów przyłożyć do dyfuzora, zbliżyć do głowy i włączyć suszarkę. Uważaj, żeby nie przegrzać głowy. Aby tego uniknąć lepiej kupić suszarkę z dodatkową opcją: zimnym lub lekko chłodnym nawiewem,
- kierunkowa lub wąska, należy skierować strumień powietrza na tę część włosów, która jest ugniatana. Przerwij ugniatanie, gdy włosy będą mniej więcej w połowie suche. 

12. Poszukaj doświadczonego fryzjera, który umie idealnie podcinać i układać kręcone włosy, a także dobrać odpowiednią pielęgnację. Jeśli zaproponuje kosmetyki zawierające silikony, nalegaj na zastosowanie innego. Użycie brzytwy lub golarki do wycieniowania może zniszczyć końcówki i zwiększyć ich podatność na plątanie. Pamiętaj, potrzeba doświadczonego fryzjera, aby dobrze ściąć kręcone włosy. Kształt cięcia zależy od skrętu, długości i budowy włosów. Czasami zalecane jest lekkie cieniowanie, a czasem cięcie na prosto lub w kształt U czy V.

13. Podcinaj włosy co 2-4 miesiące, zwłaszcza jeśli tego potrzebują. Zwykle podcięcie około 1-2 cm wystarczy, by pozbyć się splątanych końców. Włosy kręcone składają się z wielu struktur, a tak zwana korona stanowi ich najbardziej kręconą część. Problemem jest to, że trudno przewidzieć, jak będą wyglądały po ścięciu, kiedy są mokre. Poza tym kręcone włosy są znacznie krótsze, gdy są suche. Można obciąć tylko troszkę, a po wyschnięciu okaże się, że musimy od nowa zapuszczać, bo za dużo nam obcięto. Dlatego warto obcinać włosy kręcone na sucho lub półmokro.

14. Daj włosom czas na przyzwyczajenie się. Nie oczekuj natychmiastowych efektów. Włosy potrzebują kilku tygodni, by przyzwyczaić się do nowej metody. Początkowo mogą nawet wyglądać gorzej, ale pielęgnacja włosów to proces długoterminowy. Warto poczekać, efekty powinny przyjść z czasem. Oczywiście jeśli włosy nadal nie będą akceptować nowej pielęgnacji, trzeba będzie z niej zrezygnować.

Jak widzicie pielęgnacja włosów kręconych opiera się na wielu zasadach, ale najważniejsze to wykluczenie substancji, które się nadbudowują, odpowiednia stylizacja, cięcie, używanie delikatnych szamponów oraz odżywek prawie na każdym kroku. Chodzi o to, żeby nawilżyć włosy i unikać puchu, o który tak łatwo. Czy ta pielęgnacja się sprawdza? Myślę, że tak, mimo że sama jej nie stosuję. Owszem spełniam kilka punktów, ale nie wszystkie, a o to głównie chodzi. Powiem Wam, że koleżanka wprowadza coraz więcej tych punktów w życie i widać efekty :) Skręt coraz ładniejszy, ale ciężko jej zrezygnować z silikonów, które według niej ujarzmiają jej włosy w wilgotny dzień. Uważam, że zastąpienie silikonów większą ilością emolientów (olei) byłoby lepszą opcją, ale to jej sprawa. Oczywiście ona sama olejuje włosy, ale chodzi mi o wykluczenie silikonów. A Wy znacie lub stosujecie tą pielęgnację? ;)

Pozdrawiam,
Patrycja

20 komentarzy

 1. Ja jakieś 3 lata temu zafascynowałam się tą metodą. Stosowałam długo i wcale takich rewelacji nie było. Jakiś rok temu powrócilam do niego normalniejszej pielęgnacji i moje loczki zdecydowanie ją wolą. Przede wszystkim nie podoba mi się to całkowite odrzucenie sylikonów i SLSów...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za ten wpis na pewno zastosuje te metody u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Stosują się ściśle do CG - miałam najładniejsze falo-loczki, teraz właśnie powoli do niego powracam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja jeszcze nie słyszałam o tej pielęgnacji, choć mam włosy kręcone :) niestety ja nie jestem w stanie przekonać się do mycia włosów odżywką ;/

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje włosy są aktualnie na etapie przyzwyczajania się do skrętu i często płatają figle lub puszą się - od lat były prostowane, więc co się im dziwić :) Świetny post!

  OdpowiedzUsuń
 6. Choć próbowałam pielęgnacji bezsilikonowej, szybko się zniechęciłam, bo efekty były tragiczne :/ Nie mam kręconych włosów, więc nie zależy mi na skręcie, a falom nie przeszkadzają silikony i SLSy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę złożona ta pielęgnacja, ja niestety mam proste włosy chociaż marzą mi się piękne, zdrowe spiralki :(

  OdpowiedzUsuń
 8. włosów kręconych nie mam, więc to nie dla mnie, ale kilka punktów jest dla mnie nieco kontrowersyjnych, np. mycie włosów odżywką, a już w szeczólności skóry głowy, która nie powinna mieć styczności z odżywkami - rozmawiałam o tej metodzie z moją zaprzyjaźnioną fryzjerką i wyśmiała ją - twierdzi, że coś co ma odżywić nie może umyć i na odwrót (szampon nie odżywi włosów) i muszę przyznać, że się z nią zgadzam - sama próbowałam kilka razy tej metody i to jakieś nieporozumienie - włosy są dodatkowo obciążone i nieświeże, więc osobiście nie polecam. Jeśli chodzi o szampony z siarczanami, to też raczej nie polecam nikomu, chyba, że występuje przeproteinowanie, ale na pewno nie na co dzień (sama też unikam) ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o szampony z siarczanami to w tej pielęgnacji są tylko po to, by oczyścić włosy z nadmiaru silikonów itp. i raz na jakiś czas. A co do mycia odżywka to zależy od fryzjerów. Jedni obśmieją nawet olejowanie czy trzymanie dłużej masek na włosach pod czepkiem, a inni nie i dobrze :) Odżywką da się umyć włosy - naprawdę :) Tylko musi być bez silikonów i zawierać Cetrimonium Chloride.

   Usuń
 9. Już kilka razy próbowałam przerzucić się na tą metodę...., ale za bardzo kocham szampony, ich pienienie się i skrzypienie od czystości po nich włosów. Niestety.... ;) Wciąż łudzę się, że może kiedyś jeszcze mi się uda! ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Moje włosiaki są falowane to może by im taka pielęgnacja posłużyła :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super wpis :)) ta metoda jest ze mną od 2 lat :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajny wpis, do wiekszosci metod sie stosuje :)

  OdpowiedzUsuń
 13. kurczę ale punkt 1 koliduje z punktem 4 :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie przeczytalas dokładnie tego, co napisałam :) Aby zacząć pielęgnację Curly Girl musisz je przygotować i oczyścić szamponem. A potem używasz do mycia odżywki lub delikatnego szamponu i raz na jakiś czas (to zależy od włosów), oczyszczacz je mocniejszym szamponem. Jedni robią to co miesiąc, dwa a inni muszą to robić co tydzien lub dwa.

   Usuń
 14. Aaaa moje włosy są proste i ciężko to zmienić. Muszę chyba pokochać proste druty któe wyjątkowo ciężko zakręcić :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Proszę podaj kilka przykładów odżywek które można stosować w tej metodzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Garnier Awokado i Karite, odżywki Alterra, odżywki Alvedre, Gloria emulsja i maska, balsamy i maski Mrs Potter's (mają silikon ale zmywalny wodą). Najważniejsze to znaleźć odżywkę, maskę lub balsam do włosów bez silikonow i żeby w składzie było Cetrimonium Chloride. O silikonach krótki fragment masz tutaj: http://www.wlosy-of-tyska.blogspot.com/2015/01/czy-skady-produktow-to-czarna-magia.html
   W razie pytań pisz na mojego meila: wlosy.of.tyska.blogspot@gmail.com

   Usuń
 16. marzy mi się suszarka z dyfuzorem ale trochę szkoda mi w nią inwestować, bo ostatnio kupiłam porządną z Remingtona.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie motywacją. Cieszę się z każdego komentarza i staram się na wszystkie odpowiedzieć :) Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz wyrazić swoje zdanie skomentuj lub napisz na mój e-mail. Nie bój się, nie gryzę, a czasami nawet potrafię pomóc ♥

SZABLON BY: PANNA VEJJS.