Czym jest porowatość włosów i jak ją określić?

• środa, 5 listopada 2014
Każdy włos składa się z łusek. Mogą być one domknięte, otwarte lub domknięto-otwarte. Porowatość włosów to zatem ułożenie łusek włosa. 

Włosy niskoporowate
O włosach niskoporowatych mówimy wtedy, gdy łuski włosa ściśle do siebie przylegają, zatem są domknięte. Takie włosy są najczęstszej zdrowe, piękne oraz błyszczące. Zazwyczaj są bardzo proste, więc nie jeden fryzjer ma problem, by wykonać upięcia na tych włosach, ponieważ są trudne do ułożenia. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Nieraz wystarczy im zwykła odżywka i szampon. Wiem o tym, ponieważ jedna z moich koleżanek nie stosuje skomplikowanej pielęgnacji, a ma grube, gęste, zdrowe,lśniące włosy, które są niskoporowate :) Ale wracając to tematu, włosy te nie absorbują szybko wody, długo schną i szybko tracą objętość. 

domknięte łuski włosa


 Włosy średnioporowate
Włosy o porowatości średniej to włosy, których łuski są częściowo domknięte, a częściowo otwarte. Wyróżniamy tu 3 rodzaje:
- włosy średnioporowate w kierunku niskoporowatych: łuski włosa są praktycznie domknięte. To włosy, które prawdopodobnie były niskoporowate, ale przez nieodpowiednią pielęgnację zostały osłabione.
- włosy normalne: włosy podatne na zabiegi fryzjerskie oraz układanie. 
- włosy średnioporowate w kierunku wysokoporowatych: łuski są dość otwarte, ale nie aż tak jak w przypadku wysokoporowatych. To najprawdopodobniej włosy, które miały porowatość normalną, ale również przez złą pielęgnację, prostowanie itd. Zostały osłabione. Potrzebują one naprawdę dobrej pielęgnacji, by wróciły do swojego normalnego stanu.ułożenie łusek u włosów normalnych


 Włosy wysokoporowate
Włosy wysokoporowate to takie, których łuski włosa są mocno otwarte. To najczęściej włosy zniszczone, słabe, farbowane oraz kręcone. Szybko się rozdwajają i puszą. 

otwarte łuski włosa 

Jak określić porowatość włosów?
    Aby dokładnie stwierdzić, jaką mamy porowatość włosów można wykonać badania w laboratorium. Pozwolą one dobrać idealną pielęgnację dla naszych włosów. Jeśli nie chcemy tego robić, można wykonać 2 testy w domu:
1) Bierzemy jeden włos (nie wyrywamy) naciągamy go i przejeżdżamy palcem od końcówki w górę. Jeśli wyczuwamy liczne nierówności to jesteśmy posiadaczami włosów wysokoporowatych. Gdy nie odczuwamy żadnych nierówności to szczęśliwi z nas posiadacze włosów niskoporowatych :)  
2) Do miseczki z wodą wrzucamy kilka umytych, ale wysuszonych włosów. Próbujemy zanurzyć, je głęboko w miseczce. Jeśli w czasie krótszym niż 2 minuty opadną na dno, to posiadamy włosy wysokoporowate, które szybko chłoną wodę. W przypadku, gdy po czasie 2-3 minut dopiero opadną na dno - mamy włosy średnioporowate, a gdy opadną po czasie dłuższym niż 3 minuty - włosy niskoporowate.A tu jeszcze tabelka dla Was :)


Włosy niskoporowate
Włosy średnioporowate (normalne)
Włosy wysokoporowate
Jak długo schną twoje włosy?
Długo
Średnio 
(2-3 godziny)
Krótko 
(1-2 godziny)
Czy łatwo je zmoczyć?
Nie
Tak i nie
Tak
Czy szybko tracą objętość?
Tak
Nie
Nie
Czy są mięciutkie
 i gładkie?
Tak
Zazwyczaj tak
Nie
Czy są poddatne na stylizację?
Nie
Tak
Tak

Czy tolerują olej kokosowy?
Tak
Różnie
Nie
Czy twoje włosy
 puszą się?
Nie
Rzadko
Tak
Czy końcówki włosów szybko się niszą
 i rozdwajają?
Nie
Nie
Tak
Czy farbujesz, prostujesz, suszysz itd. włosy?
Nie
  Czasami
Tak
Czy po przesuwaniu palcem po włosie od końcówki czujesz nierówności?
Nie
       Tak, ale nierówności są słabo wyczuwalne
Tak


  Mam nadzieję, że trochę przybliżyłam Wam ten temat :) 
Powodzenia w określeniu, jakie macie włosy. 
Buziaczki :*
tyśka

4 komentarze

 1. Tyśka ratuj ;c Z tabelki mi wychodzi większość odpowiedzi do wysokoporowatych a z testu na opadanie niskoporowate-nie toną nawet po 5 minutach ;o Jak olejować? W sensie..olejkami z którego przedziału?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Test się nie zawsze sprawdza, bierz koniecznie oleje do wysokoporowatych włosów :)

   Usuń
  2. Dziękuję serdecznie :)

   Usuń

Każdy komentarz jest dla mnie motywacją. Cieszę się z każdego komentarza i staram się na wszystkie odpowiedzieć :) Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz wyrazić swoje zdanie skomentuj lub napisz na mój e-mail. Nie bój się, nie gryzę, a czasami nawet potrafię pomóc ♥

SZABLON BY: PANNA VEJJS.