Dzisiejszy post chciałabym poświęcić pH, a dokładniej jego wartości oraz działaniu na nasze włosy. Jako dziewczyna z biochemu, która bardzo lubi takie tematy, chciałabym przybliżyć Wam troszkę na ten ciekawy temat :)
Czym jest pH? Jest to skala kwasowości i zasadowości roztworów chemicznych. Skala ta pomaga więc określić jaki odczyn: zasadowy, kwaśny czy neutralny (obojętny), mają również produkty. Roztwory kwaśne mają pH mniejsze od 7, a zasadowe większe od tej liczby. Odczyn neutralny, liczba 7, ma np. woda.
pH zasadowe
W produktach do włosów występuje pod postacią szamponów, które rozchylają łuskę włosa, dzięki swojemu zasadowemu odczynowi. Pozwala to dobrze oczyścić skórę głowy oraz włosy, ale może przyczyniać się do przesuszenia włosów. Im wyższe pH tym gorzej dla włosów. Niższe zasadowe pH mają szampony dla dzieci, które mogą sprawdzić się u osób z cienkimi włosami i wrażliwym skalpem. Odczyn zasadowy mają także farby do włosów, bez niego nie działałyby jak należy. Mydło i soda oczyszczona mają bardzo wysokie pH. Dla obu produktów wynosi ono od 8 do 10,3 w skali pH, dlatego odradza się ich stosowanie na włosy.
pH kwaśne
Produkty o pH kwaśnym mają za zadanie domknięcie łusek włosa. Gdy to nastąpi są one piękne, gładkie i bardzo błyszczące, a także nie ma problemu z ich rozczesaniem. Odżywki i maski mają pH lekko kwaśne. Kwaśne pH przywraca włosom świeżość, zmywa resztki szamponu z włosów, a także chroni głowę przed bakteriami. Warto wspomnieć, że łodyga włosa ma kwaśne pH i wynosi ono dokładnie 3,6, za to skalp ma odczyn lekko kwaśny - 5,5.
Należy pamiętać jednak, że z odczynem kwaśnym w produktach też można przesadzić i narobić sobie niezłego bigosu, np. przesuszyć bardzo włosy, a nawet je spalić lub mocno podrażnić skórę głowy! Dlatego nie zawsze warto eksperymentować i jeśli w przepisie na płukankę octową jest napisane, że tylko 1 łyżka octu na pół litra wody, to tylko jedna łyżka! Oczywiście, jeśli nie chcecie zrobić sobie krzywdy. Optymalnym kwaśnym pH dla włosów oraz skalpu jest pH wahające się w granicach od 4,5 do 5,5. Jeśli lubimy bawić się w takie rzeczy to polecam zakupić papierki lakmusowe, żeby sprawdzać odczyn płukanek i wywarów, które chcemy nałożyć. Nie kosztują dużo, a można poczuć się jak mały chemik :)
pH w kuchni
sok z cytryny -2
ocet - 3
sok z aloesu - 3
majonez - 4
piwo - 4,5
żółtko - 6
mleko - 6,5
skrobia ziemniaczana - 7
Buziaki :*
Patrycja
mam papierki i zawsze mierze pH jak coś ukręce ) post dla mnie bardzo przydatny bo wąłsnie zaczynam robic wiecej kosmetykó do włosów:) dzieki
OdpowiedzUsuńSuper :) Jestem ciekawa co tam ukręcisz dla włosków ;)
UsuńJestem posiadaczką papierków lakmusowych do sprawdzania pH :)
OdpowiedzUsuńJa stosuję płukankę octową :)
OdpowiedzUsuńFajnie to wyjaśniałaś i mogłam się dowiedzieć czegoś :)
OdpowiedzUsuńMam zamiar zakupić, właśnie aby mierzyć produkty, które używam :). Bardziej z ciekawości :P
OdpowiedzUsuńPrzydatny post ;) Wcześniej o tym nie myślałam :)
OdpowiedzUsuńŚwietny post, nigdy jakoś nie zwracałam na to uwagi:)
OdpowiedzUsuńI znów dowiaduję się nowych rzeczy od Ciebie :)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny i interesujący post :)
OdpowiedzUsuńNigdy się nad tym nie zastanawiałam i nie zwracałam uwagi :D Chyba zacznę :P
OdpowiedzUsuńMyślę, że warto. Takie chemiczne sprawy oraz składy kosmetyków nie tylko włosowych to naprawdę fajna i interesująca sprawa, a nawet może stać się czymś przyjemnym :)
Usuńdlatego zawsze używam odżywek po myciu :D
OdpowiedzUsuńWydawało mi się, że nie wszystkie maski mają kwaśne pH :) Za takie pH odpowiadają składniki takie jak lactic acid czy citric acid. Ja papierków wskaźnikowych nie używam, bo służą one do orientacyjnego określenia pH, wolałabym pHmetr :D
OdpowiedzUsuńJako chemik z powołania zwrócę jeszcze uwagę na zdanie "Jest to ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych roztworów chemicznych. " Takie trochę masło maślane wyszło,"wodne roztwory chemiczne " lub "wodne roztwory związków chemicznych".
W przypadku definicji wydawalo mi się, że jest logiczna, co do masła maslanego zgadzam się w 100%, musiałam po prostu albo tego nie zauważyć albo napisać przez pomyłkę :)
Usuńciekawy wpis o pH :) ja zazwyczaj stosuję maski/odżywki drogeryjne :)
OdpowiedzUsuńCiekawy temat :-) nigdy nie zwracalam na to uwagi
OdpowiedzUsuńBardzo fajny temat i przydatne informacje :)
OdpowiedzUsuńKochana nowy wpis u mnie na blogu - Serdecznie zapraszam, buziaczki muuaa. ;*
OdpowiedzUsuńhttp://threethingsiloveanna.blogspot.com/
Przydatny post :) a gdzie można kupić te papierki?
OdpowiedzUsuńPowinny byc w aptece, ale nie w każdej mają. Pytaj o papierki uniwersalne lub lakmusowe :)
Usuńjak robię sama coś do włosów to sprawdzam ph :)
OdpowiedzUsuń